جنرال موتورز

ماشین جنرال موتورز
  • تولید محتوا
  • 1402-12-13 06:27:28
  • 0 نظر

جنرال موتورز

شرکت خودروسازی جنرال موتورز که به اختصار جی ام (GM) خوانده می شود، که در سال 2006 بزرگترین خودروساز جهان از لحاظ حجم تولید و دومین خودروساز از لحاظ فروش شناخته شد.

جنرال موتورز که در سال 1908 در فلینت میشیگان تاسیس شد در حال حاضر در حدود 248 هزار پرسنل در سرتاسر جهان دارد. دفتر مرکزی این شرکت در مرکز رنسانس واقع در دیترویت میشیگان امریکا واقع است اما محصولات این خودروساز که شامل خودروهای سواری و کامیون می شوند در 33 کشور جهان تولید می شوند.

در سال 2006 حدود 9 میلیون دستگاه انواع محصولات جنرال موتورز شامل برندهای بیوک، کادیلاک، شورلت، جی ام سی، هولدن، هامر، اپل، پونتیاک، ساب، ساترن و واکسهال در جهان تولید شده اند.

همچنین جنرال موتورز سهام دار عمده شرکت "دوو اتو و تکنولوژی"1 کره جنوبی است و با بسیاری از خودروسازان جهان در زمینه تکنولوژی و تولید همکاری مشترک دارد.

قطعات و لوازم جانبی کمپانی جنرال موتورز با نام های جی ام پرفورمنس پارتس، جی ام گودرنچ و ای سی دلکو از طریق توزیع کنندگان و فروشندگان جنرال موتورز در سرتاسر جهان توزیع می شوند. 

تاریخچه ای از شرکت جنرال موتورز

در سال 1897، شركت خودروی اولدز كه قديمی ‌ترين واحد جنرال موتورز محسوب می شود با سرمايه 50 هزار دلار توسط رانسوم اولدز تاسيس شد. دو سال بعد با ادغام اين شركت با كارخانه های موتور بنزينی اولدز، كارخانه های موتور اولدز تشكيل شد و اولين كارخانه مخصوص ساخت خودرو در آمريكا به راه افتاد.

سال های 1902و 1903 به ترتيب شركت خودروی كاديلاک در ديترويت توسط هنری ليلاند و شركت موتور بيوک توسط ديويد بيوک تاسيس شد. اين دو شركت بعد ها به جنرال موتورز پيوستند. يک سال بعد، دورانت كنترل شركت موتور بيوک را برعهده گرفت.

جنرال موتورز به رهبری دورانت در سال 1908 و در راستای متحد نمودن چندین شرکت خودروساز کوچک شامل بیوک، الدز موبیل، کادیلاک، پونتیاک، اوینگ، مارکت، و خودروهای دیگری مانند وانت های ریلاینس و رپید تاسیس شد و بعد از سال های کمی خودروسازان دیگری نیز به این گروه پیوستند مانند شورلت و دلکو و دیگر خودرو سازان که دیگر نامی از آن ها باقی نمانده است.

با ورود به سال 1920 جی ام در مقایسه با چهار سال قبل دارای هشت شرکت شده بود. همچنین با خرید اپل (آلمان) در سال 1921 و واکس هال (بریتانیا) در سال 1925 تجارت خود را در کشور های خارجی نیز توسعه داد. علیرغم آن، دورانت سمت خود را در طول رکود در دوران پس از جنگ جهانی دوم از دست داد.

 جنرال موتورز همانند دیگر خودروساران بزرگ در ابتدای راه خود مشکلات عدیده‌ ای داشت و دورانت به دلیل مشکلات در سال 1920 از جنرال موتورز جداشد و آلفرد سولان جایگزین وی شد که بین سال های 1923 تا 1937 به عنوان رئیس و از 1937 تا 1956 به عنوان رئیس هئیت مدیره هدایت این شرکت را بر عهده داشت.

مدیر جدید جنرال موتورز را از یک مجموعه کسب و کار ناهماهنگ به شرکتی واحد متشکل از پنج شعبه اصلی تولید خودرو  کادیلاک، بیوک، پونتیاک، اولدزموبیل و شورلت که فعالیت های هر یک از آن ها از طریق یک دفتر هماهنگی مرکزی مجهز به پرسنل مالی و مشاوره کنترل می شد، تبدیل کرد.

سولان سازمان فروش جنرال موتورز را به خوبی تقویت کرده، پیشگام در تغییرات سالانه مدل های خودرو بوده و نوآوری هایی در تامین مالی مصرف کنندگان ارائه کرد.

هر یک از برندهای جنرال موتورز بخشی از بازار خودرو سازی را هدف قرار داده اند و با سبک طراحی و تکنولوژی انحصاری این بخش را در تصرف خود در اورده است. قطعات مشترک این برند ها و مدیریت واحد آن ها صرفه جویی خوبی در هزینه های تولید ایجاد کرده است و در ضمن این تمایز برند ها دامنه متنوع و منظمی از محصول را خلق کرده است.

هر یک از خریداران جنرال موتورز از خودروهای اقتصادی شورلت شروع کرده و با در نظر گرفتن برندهای دیگر این خودروساز به برند کادیلاک که گرانترین برند این خودروساز است می رسند.

ویژگی های محصولات هر یک از برندهای جنرال موتورز به گونه ای در نظر گرفته شده اند که با هم تداخل نداشته باشند و دو محصول رقیب یک دیگر نباشد، در نتیجه مشتری این شرکت بتواند یکی از محصولات این خودروساز را بخرد.

صنعت خودرو بعد از جنگ جهانی با مفهومی به نام "از رده خارج شدن برنامه ریزی شده" همراه بوده است که در این برنامه یک محصول در عرض 3 سال از رده خارج می شود. در این سیکل یک بدنه جدید خودرو در یک سال معرفی می شود، در دو سال آتی این محصول با تعدیلاتی در طراحی همراه شده و سپس از رده خارج می شود. جنرال موتورز، فورد و کرایسلر سه رقیب سرسخت در این سال ها در این زمینه بوده اند.

جنرال موتورز تا دهه 1960 به رشد خود ادامه داد و سهم 45 درصدی بازار خودرو آمریکا را برای خود حفظ نمود. شرکت جنرال موتورز با خریداری شرکت های مختلف فنآوری و نظامی و وارد نمودن تکنولوژی آن ها به خودروهای خود انقلابی در صنعت خودرو سازی بوجود آورد.

جنرال موتورز تا دهه 1990 به رشد و سودآوری خود ادامه داد تا اینکه رقبای سرسخت ژاپنی و شرایط رکود اقتصادی باعث وارد آمدن ضررهای هنگفتی گردید که جنرال موتورز چندین کارخانه خود را تعطیل نمود و ده‌ ها هزار نفر از نیروی کار خود را کاهش داد.

جنرال موتورز در سال 2000، شرکت سوئدی ساب را خریداری کرد. در اوایل قرن بیست و یکم جنرال موتورز سهام برخی از شرکت های خودروسازی از جمله فیات، ایسوزو، صنایع سنگین فوجی (سوبارو) و سوزوکی را در اختیار داشت. با این وجود، پرونده برند اولدز موبیل در سال 2004 برای همیشه بسته شد. چهار سال بعد جنرال موتورز موفق شد با عبور از تویوتا بار دیگر به عنوان بزرگترین خودروساز جهان دست یابد.

برای اطلاع از چگونگی خرید و واردات کالا و ثبت درخواست با الوند تجارت از شرکت جنرال موتورز به صفحه واردات از جنرال موتورز مراجعه کنید.

نظرات کاربران:

تاکنون نظری برای این فروشگاه ثبت نشده است.

ارسال نظر

وبلاگ

دیگر نوشته ها

فروشگاه ها

فروشگاه های مرتبط