واردات کالا از ترکیه

واردات کالا از ترکیه

واردات کالا از ترکیه

واردات از ترکیه یکی از منابع بزرگی برای تجارت و واردات و صادرات کالاها به کشور ایران می باشد. به طوری که در سال های اخیر شاهد رشد چشم گیری از واردات از این کشور بوده ایم.

زیرا که افزایش تحریم ها و فشارهای وارده به شرکت های بین المللی، واردات را از کشورهای مانند آلمان، ژاپن و کره جنوبی را به کشور به شدت کاهش داده است. بنابراین ایجاد پل ارتباطی با ترکیه و تجارت با این کشور به لحاظ نزدیکی و نیز بهره مندی از تکنولوژی مدرن، معاملات و تبادلات تجاری با ترکیه را افزایش داده است.

به طوری که محصولات و تولیدات کشور ترکیه در سال های اخیر مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته و تجار و بازرگانان ایرانی نیز علاقه زیادی به تجارت با این کشور را دارند.

همینطور به دلیل افزایش نرخ دلار و نزدیکی به این کشور، هزینه های واردات و صادرات از جمله حمل و نقل به شدت کاهش کاهش می یابد و این زمینه ای برای ترغیب هر چه بیشتر تجار برای تبادل و تجارت با این کشور می باشد.

در ادامه این مقاله از شرکت الوند تجارت به نحوه واردات از ترکیه و انواع کالاهای وارداتی و سایر نکات برای تجارت با این کشور می پردازیم، که می تواند به تجار و بازرگانان برای یک تجارت سود آور یاری رساند. لطفا با ما همراه باشید.

نحوه واردات از ترکیه به ایران

ترکیه در اوایل سال 2000 دچار فروپاشی و رکود اقتصادی شد، که این امر موجب شد تا مشکلات و نارضایتی در بین مردم این کشور را به همراه داشته باشد. اما در سال های اخیر و با رشد اقتصادی چشمگیر، ترکیه یکی از قطب های اقتصادی برای تجارت ایرانیان گردید.

هم اکنون محصولات ترکیه از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار است. دیگر اینکه مرزهای مشترک با ترکیه دلیل محکمی برای تبادلات تجاری با این کشور می باشد. به همین دلیل قرار دادهای زیادی در بخش های گمرکی بین دو کشور وجود دارد، که شامل قوانین تسهیل کننده واردات و صادرات، دفاتر تجاری مشترک و خدمات ارزی بین دو کشور هستند.

یکی دیگر از قراردادهایی که مبادلات بین دو کشور ترکیه و ایران را آسان و راحت نموده است، عضویت مشترک هر دو کشور در کنسوانسیون تیر می باشد. به این صورت که بر اساس آن سند گمرکی بین ایران و ترکیه  توسط کشور مبدا صادر می شود، که حاوی مشخصات وسیله حمل و نقل و نوع کالا است، و در آن قید شده وسیله نقلیه حامل محصولات و کالاهای ترکیه بدون بازرسی گمرکی وارد کشور گردد.

به دلیل همین توافقات روزانه میلیون ها دلار کالا بین دو کشور ایران و ترکیه از طریق گمرکات بازرگان و جلفا که رد و بدل می شود که زمینه سهولت هر چه بیشتر واردات از ترکیه را فراهم می آورد.

بهترین کالاها برای واردات از ترکیه چه می باشند؟

با توجه به موارد گفته شده می توان بهترین کالاها را محصولاتی دانست که در سریع ترین زمان ممکن از ترکیه وارد ایران شده و به فروش می رسند. این نوع کالاها برای وارد کننده سود بالایی به همراه دارد.

انواع لباس به ویژه جوراب و ساپورت از بیشترین کالاهای وارداتی از ترکیه هستند که با سرعت بالایی در ایران به فروش می رسند. همچنین واردات کالاهایی چون  لوازم الکتریکی نظیر ژنراتورهای قوی برق و لوازم یدکی  سود زیادی را برای تجار و وارد کننده های ایرانی می تواند به همراه داشته باشد.

از دیگر کالاهای پر سود وارداتی از ترکیه می توان به مواد اولیه نساجی و پلاستیکی اشاره کرد. همینطور انواع چراغ و وسایل روشنایی از محصولاتی هستند که در ایران فروش بسیار خوبی دارند.

واردات لوازم خانگی مانند انواع بلور و وسایل چدنی نیز برای تجارت با این کشور و فروش در ایران جزو کالاهای پر سود می باشد.

از طرفی صادرات کالاهایی چون خرما  به کشور ترکیه سود خوبی را برای بازرگانان ایرانی فراهم آورده است. به طوری که صادرات خرما به کشور ترکیه راهی مناسب برای وارد شدن به بازارهای مهم اروپایی به حساب می آید.

همچنین بهترین کالاها برای سرمایه گذاری و واردات از ترکیه را می توان در موارد زیر تقسیم بندی نمود.

 • خشکبار
 • گندم های دامی
 • موزهای سبز و یا خشک شده
 • تخته های فیبری
 • محصولات چوب
 • داروهای نایاب
 • زعفران
 • لوبیای سویا درشت و خرد شده
 • تجهیزات ساختمانی مانند کابینت، کاشی و سرامیک و….
 • بدلیجات و اکسسوری ها
 • آلومینوکلسیک
 • فسفات کلسیم

واردات این قبیل کالاها برای تجار ایرانی سود بالایی دارد، زیرا هم به زودی به فروش می رسند، و نیز از سود آنها می توانند سرمایه گذاری کلانی را برای واردات کالاهای بعدی از این کشور داشته باشند.

مزایای واردات از ترکیه

ترکیه به لحاظ همسایگی سالانه مراودات زیادی را در زمینه کالاهای تجاری با ایران دارد. همچنین روابط و مبادلات تجاری این کشور با ایران در حوزه های مختلف باعث شده است که بازرگانان زیادی بر اثر روابط مناسب بین دو کشور به فعالیت بازرگانی در سطح بین المللی بپردازند، و تجارت پر سودی نیز داشته باشند.

از دیگر مزایای روابط تجاری با ترکیه، متنوع بودن و داشتن راه های ارتباطی با این کشور می باشد. زیرا با ترکیه به دلیل متصل بودن آن با دریای مدیترانه و سیاه می توان از طریق مرزهای زمینی و دریایی زیادی ارتباط داشته و به مرزهای اروپایی رسید. زیرا ترکیه از لحاظ موقعیت جغرافیایی در میان کشورهای عراق، سوریه، بلغارستان، آذربایجان و یونان قرار گرفته و راه های ارتباطی زیادی را با کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی دارد.

از طرفی انتخاب نوع کالاهابرای واردات از کشور ترکیه نیز، نکته مهمی است که هر فردی که قصد تجارت و وارد نمودن کالا از ترکیه را دارد، باید به آن توجه نماید. از این رو باید کالاهایی را که بیشترین میزان فروش و تقاضا را در بازار ایران دارد را انتخاب نموده ، تا از این طریق بتوان به سود بیشتری نیز رسید.

روابط تجاری ترکیه با کشورهای دیگر

همانطور که گفته شد ترکیه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و اقتصادی یکی از قطب های مهم در تجارت با اروپا و آسیاست. از مهم ترین شرکای تجاری ترکیه چین، آلمان، روسیه، ایران، هند، فرانسه، امارات و کره جنوبی و سایر کشورهای همجوار آنها می باشند.

از این رو موقعیت جغرافیایی این کشور باعث شده است تا ترکیه به عنوان یک کشور اروسیایی از لحاظ تجاری رقبایش زیادی داشته و کشورهای مختلف زیادی تمایل ارتباط تجاری و رقابت با این کشور را داشته باشند.

کالاهایی که از ترکیه وارد ایران می شوند از چه مرزی عبور می کنند؟

ترکیه مرزهایی زمینی زیادی با سایر کشورها دارد. این کشور به دریای سیاه از سمت شمال، از سمت غرب به دریای مدیترانه متصل است. بنابراین به دلیل راه های ارتباطی زیاد بدون هیچ مشکلی می توان کالاهای وارداتی را از این کشور وارد ایران نمود.

بیشترین کالاهایی که از ترکیه وارد ایران می شوند از مرز بازرگان ترخیص می شوند. این گمرک در منطقه آزاد ماکو قرار گرفته است و شاهراه بین ترکیه و ایران می باشد. بخش اعظم کالاهای وارد شده از ترکیه به ایران از طریق گمرک بازرگان  شامل پوشاک، طلا، انواع فلزات. کاشی و سرامیک، فندق و میوه هستند.

همچنین تولیدات کشاورزی کشور ترکیه به دلیل رونق خوبی که در این صنعت دارد، عبارتند از سیب زمینی، بادام، گیلاس، لیمو، چای و کتان که به صورت زمینی از ترکیه وارد ایران می شوند

مراحل واردات کالا از ترکیه به ایران

واردات کالا از ترکیه همانند تجارت با هر کشوری دارای قوانین یکسان می باشد، و هیچ تفاوتی با سایر کشورها ندارد. فقط به دلیل آنکه دو کشور ایران و ترکیه عضو کنوانسیونی به نام تیر هستند. بنابراین هر گونه واردات از کشور ترکیه به ایران راحت و ساده انجام می گیرد.

به این صورت که بر اساس این کنوانسیون پلیس در کشور ترکیه حق باز کردن محموله بسته بندی را ( به جز موارد مشکوک ) ندارد، و بستن قرارداد و واردات در این کشور با سرعت زیادی انجام می گیرد.

همانطور که قبلا هم گفتیم توجه به این نکته که برای واردات کالا از ترکیه چه نوع کالایی مناسب بوده و بیشترین فروش را دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

مراحل واردات کالا از ترکیه همانند هر کشوری دیگر شامل تنظیم اظهار نامه می باشد. بهتر است قبل از هر اقدامی نسبت به ورود کالا از ترکیه، بخشنامه های صادر شده از طرف سازمان ها و ارگان های ذی ربط را به دقت مطالعه کنید، تا هنگام ورود و ترخیص کالا به مشکلی بر نخورید.

همچنین یاری و کمک گرفتن از ترخیص کار حرفه ای در این زمینه می تواند در وقت و هزینه های شما تا حدود زیادی صرفه جویی شود.

به دلیل عوارض بودن دو کشور، نیازی به بازرسی کالا در مرزهای گمرکی نیست و هر دو کشور می توانند از مزایای تجاری این طرح ( کنوانسیون تیر ) استفاده کنند.

طبق ماده 8 در قوانین گمرکی ایران و ماده 5 آیین نامه اجرایی برای واردات هر کالایی، مجوز ورود از وزارت صنعت الزامی بوده و کالاها باید ثبت سفارش شده باشند.

هر کالای وارداتی باید مجوز لازم را برای ورود دریافت کند. ممکن است کالا به یکی از سه گروه مجاز، مشروط و یا ممنوع ( به هیچ عنوان اجازه ورود به کشور را ندارد ) تعلق داشته باشد، که در این صورت طبق قوانین گمرکی ( واردات و صادرات ) با آن برخورد می شود.

دریافت گواهی های بهداشتی برای ورود کالاهایی خاص مانند محصولات خوراکی و آرایشی و غیره نیز بسیار مهم است. از آنجایی که بخش زیادی از محصولات و تولیدات ترکیه شامل محصولات کشاورزی و زراعی می باشد. بنابراین برای ورود این محصولات دریافت گواهی بهداشت نباتی و دامی، شرط لازم و ضروری است.

ترخیص کالا از گمرک ترکیه به ایران

برای اینکه مراحل ترخیص کالا در گمرک ترکیه به خوبی پیش برود بهتر است که شرکت یا فردی متخصص و با تجربه در زمینه ترخیص کالا این کار را انجام دهد. زیرا چنین فردی به قوانین تجارت و واردات و صادرات آشنایی کامل دارد، و کالا را بدون هیچ مشکلی ترخیص نموده  و به دست مشتری می رساند.

همچنین ترخیص کار به استانداردهای لازم در مورد کالاها توجه می کند و می داند کالا را از کدام مرز باید وارد ایران نماید. زیرا که گمرکات دارای قوانین متفاوتی در مورد نحوه ترخیص هستند. به عنوان مثال گمرک جلفا با مرز بازرگان تبریز کمی متفاوت از هم عمل می کنند.

واردات کالا از کشور ترکیه از  سه راه هوایی، زمینی و دریایی امکان پذیر است. همچنین هزینه های حمل و نقل کالا نیز از طرف صادر کننده پرداخت شده و در صورت تبدیل پول به ریال این کار انجام می شود.

برای ترخیص کالا در گمرک ترکیه همانند تمامی گمرکات نیاز به تنظیم اظهارنامه می باشد، که توسط ترخیص کار این کار انجام می شود. بعد از تنظیم اظهارنامه همچون سایر گمرکات، نیاز به قبض انبار، بارنامه، بیمه نامه. مدارک خرید و فروش کالا، کارت بازرگانی، پروفرما، اینویس و سایر مجوزهای مربوطه لازم و ضروری هستند.

کالاهای تخفیف دار در واردات کالا از ترکیه چه چیزهایی می باشند؟

قبل از انتخاب هر کالایی بهتر است توجه داشته باشید که کالایی را از ترکیه وارد کنید که مجاز باشد. همچنین برای وارد کردن کالاهایی نظیر لوازم آرایش و محصولات خوراکی  لازم است که حتما مجوز بهداشت داشته باشد.

واردات برخی از کالاها از ترکیه دارای تخفیف 10 الی 30 در صدی می باشد. این کالاها صفحات فولادی، مفتول به هم تنیده، کاغذ تیشو، اجاق با سوخت گازی و رادیاتور حرارت مرکزی هستند. چنانچه واردات و ترخیص کالا از ترکیه توسط ترخیص کار حرفه ای باشد، طبق بررسی های انجام شده حداکثر به مدت یک هفته به طول خواهد انجامید.

بنابراین بهتر است به جای صرف هزینه های اضافی در زمینه واردات کالا از ترکیه، ترخیص و واردات کالای خود را به شرکت های وارد کننده و معتبر در این زمینه بسپارید.

ترکیه یکی از منابع بزرگ برای تجارت و واردات و صادرات کالاها به کشور ایران می باشد. به دلیل افزایش تحریم ها و فشارهای وارده به شرکت های بین المللی، واردات از کشورهایی مانند آلمان، ژاپن و کره جنوبی به شدت کاهش یافته است. بنابراین ایجاد ارتباط با ترکیه و تجارت با این کشور به لحاظ نزدیکی و نیز بهره مندی از تکنولوژی مدرن، معاملات و تبادلات تجاری بیشتر شده است.

به دلیل افزایش نرخ دلار و نزدیکی به این کشور، برای تجار و بازرگانان پایین آمدن هزینه های واردات و صادرات از جمله حمل و نقل به شدت حائز اهمیت است.